ABA - aplikovaná behaviorálna analýza
ABA je veda o správaní, ktorej využitie pri včasnej terapeutickej intervencii u detí s neuro vývinovými poruchami ako je autizmus, vedie k výborným výsledkom v oblasti rozvoja komunikácie, sociálnych zručností a eliminácie nežiaduceho správania.
Návrh terapie realizuje certifikovaný behaviorálny analytik, ktorý ukončil univerzitné štúdium v odbore aplikovaná behaviorálna analýza a absolvoval 1500 hodín praxe pod odbornou supervíziou - má titul BCBA (Board Certified Behavioral Analyst) a povinnosť každoročného kontinuálneho vzdelávania v odbore. Pod jeho vedením môže terapiu realizovať behaviorálny technik (RBT), asistent behaviorálneho analytika (BCaBA) alebo rodič po zaškolení.
Behaviorálna analýza je veda o správaní, ABA je aplikovaná veda o správaní.
Správaním sa rozumie všetko, čo človek robí - napr. komunikácia je verbálne
správanie, napodobňovanie/imitácia je správanie, sebapoškodzovanie a
agresivita sú tiež správanie.
ABA sa zameriava na učenie žiaduceho správania a minimalizáciu problémového správania, čo je špeciálne efektívne pri včasnej terapeutickej intervencii pre deti s PAS, ale aj pre deti s ADHD a inými vývinovými poruchami.
ABA je však efektívnou intervenciou pre kohokoľvek v akomkoľvek veku, keďže využíva princípy tvarovania správania: motivácie, odmeňovania ako posilňovania žiaduceho správania a vyhasínania nežiaduceho problémového správania.
ABA ponúka úplne iný pohľad na výchovu a vzdelávanie detí s PAS - umožňuje rodičom a terapeutom zvládať problémové správanie dieťaťa a učiť ho nové alternatívne správania
s dôrazom na generalizáciu naučených zručností. Výrazne tak pomáha pri inklúzii
detí s PAS a skvalitnení života celej rodiny.
Ak vášmu dieťaťu odporučili ABA terapiu, naštudujte si najprv, čo táto terapia obnáša. Je veľmi dôležité vedieť, že rodičia sú nevyhnutnou súčasťou terapeutického procesu a je nevyhnutné aby si osvojili postupy a techniky využívané v ABA. Každá terapia prináša výsledky iba po dlhodobej a systematickej práci pod vedením odborníkov v ambulantnom a v domácom prostredí - vzdelávanie rodičov je preto nevyhnutné pre aplikáciu princípov ABA v domácom prostredí.

TARA O´ROURKE FAHERTY BCBA
certifikovaná behaviorálna analytička
a supervízorka vzdelávacích plánov v Rata centre.
Vyštudovala Masters degree v aplikovanej behaviorálnej analýze, pracovala ako manažérka v špeciálnej škôlke pre deti s PAS v Írsku. Ako BCBA navrhovala individuálne vzdelávacie a behaviorálne podporné programy pre deti i dospelých s PAS, školila personál škôlok, škôl a rodičov v problematike PAS a ABA. V súčasnosti pracuje ako behaviorálna špecialistka v domácich programoch v rezidenčnom programe v Dubline. Jej špecializácia v oblasti ABA zahŕňa najmä nácvik funkčnej komunikácie a eliminácie problémového správania.
S RATA o.z. spolupracuje výhradne na príprave a realizácii prednášok pre rodičov a odborníkov v ABA a supervízii a konzultáciách vedenia terapií klientov RATA o.z. od roku 2017.
